Armada Antique Chrome Finish Single Swing Arm Wall Light 721 AC
Create an elegant setting with the Armada Antique Chrome Single Swing Arm Wall Light fitting. Featuring an antique chrome finish, this reliable and stylish wall light is perfect to complement any bedroom, living room, hallway, dining room, office, or study. The adjustable swing arm allows you to direct light exactly where you need it, while the convenient rocket switch provides easy on-off control. This is sold as the fitting only, so you can add the shade of your choice.
| Height | 11cm/4.3" |
| Projection | 23cm/9.1" |
| Diameter | 8cm/3.1" |
| Backplate | 11 x 8 x 2.5cm |
| Light Bulbs | 1 X E14 LED |
| Adjustable | Yes - Adjustable swing arm |
| Manufacturer Part Number | 721 AC |
| Brand | Oaks Lighting |
| Dimmable | Yes |
| Guarantee | 2 Years |
| Class | Class 1 - Earthed |
| Weight | 0.4kg |