Bahia Cast Brass 5 Light Chandelier With Gold Plate 715/5 GO
The Bahia Cast Brass 5 Light Chandelier With Gold Plate by Oaks Lighting is a beautiful light - the curved arms and central stem in a polished gold finish, and some lovely use of crystal in the sconces and stem will give you a lot of light and make this a truly stunning chandelier. The Bahia range from Oaks Lighting includes a wide choice of ceiling lights, wall lights and table lamps.
| Height | 45cm/17.7" |
| Diameter | 62cm/24.4" |
| Finish | Gold Plate |
| Light Bulbs | 5 X E14 60W |
| Shade Code | - |
| Fitting Code | 715/5 GO |
| Brand | Oaks Lighting |
| Dimmable | Yes |
| Guarantee | 2 Years |
| Adjustable | Yes, between 45-95cm |
| Class | Class 1 - Earthed |
| Weight | 4.9kg |