Description
Eglo Salabate Black LED Recessed Ceiling Light - Cool White
The SALABATE recessed LED light has a diameter of 88 mm and has a black aluminium body with a clear glass cover. The integrated LEDs produce a neutral white light. The product is suitable for use in the bathroom due to its IP44 protection against spray water. The recessed spotlight features a classic design and a depth of 52 mm and is perfect for any space where good lighting is needed, such as in the bathroom, kitchen, hallway, utility room or office. A recess of ∅ 68 mm is a requirement for installation.
| Diameter | 8.8cm/3.5" |
| Projection | 5.2cm/2" |
| Projection | N/A |
| Light Bulbs | 6W LED |
| Fitting Code | EG99494 |
| Brand | Eglo Lighting |
| Dimmable | Yes |
| Class | Class 2 - Double Insulated |
| Weight | 0.2KG |
| Guarantee | 5 years |
| Adjustable | No |
Shipping & Returns Infomation
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








