Description
Eglo Tedo 1 Nickel Recessed Downlight
The product is a set of three TEDO 1 recessed LED lights made from cast aluminium in matte nickel, and each recessed light has a diameter of 80mm. The product includes GU10 LED lightbulbs, which produce a pleasant warm white light. The pivoting recessed spotlights have a depth of 115mm and are an excellent solution to create focused lighting in any room. The product features a classic design and can be used in any living space, whether in the kitchen, living room, bedroom, hallway or dining room. A recess of ∅ 68mm is a requirement for installation.
| Diameter | 8cm/3.1" |
| Installation Depth | 11.5cm/4.5" |
| Projection | N/A |
| Light Bulbs | 3 X 4.6W GU10 (LED) |
| Fitting Code | EG95359 |
| Brand | Eglo Lighting |
| Dimmable | No |
| Class | Class 2 - Double Insulated |
| Weight | 0.7KG |
| Guarantee | 5 years |
| Adjustable | No |
Shipping & Returns Infomation
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





